Royal Alloy Artikelnummer: RA0309050001-02-001
Royal Alloy
  • Original Royal Alloy bromsskiva för framaxeln
  • Passar Royal Alloy GP, TG och JPS Sidecar
  • Karakteristisk Wave-ytterkontur
  • Bromsring med många långsträckta öppningar
  • Tre fästpunkter och öppen innerkonstruktion
  • Minsta tjocklek markerad på bromsskivan: 3 mm
  • Original Royal Alloy artikelnummer 0309050001-02-001
31,90 €*
tillgänglig omedelbart
Fraktvikt 0,537 kg

Bromsskiva fram Royal Alloy – för GP, TG och JPS Sidecar – originalreservdel

Original bromsskiva för framaxeln på Royal Alloy GP, TG och JPS Sidecar-modeller. Bromsskivan är utformad som en fordonsspecifik reservdel och är avsedd för att ersätta den befintliga bromsskivan vid slitage eller skador.

Konstruktionen skiljer sig tydligt från en konventionell rund bromsskiva. Ytterkonturen har en utpräglad Wave-profil. På bromsytan finns ett stort antal långsträckta öppningar som följer skivans geometri. Tre stora utskärningar i den inre delen minskar den slutna ytan mellan bromsringen och fästpunkterna.

Wave-kontur med strukturerad bromsyta

Den yttre bromsringen har en jämnt vågformad kontur. De långsträckta öppningarna runt omkretsen är växelvis orienterade och följer bromsskivans form. Tillsammans med de stora utskärningarna i den inre delen skapar de den karakteristiska öppna konstruktionen hos Royal Alloys originalbromsskiva för Sidecar-modeller.

Ytan uppvisar en jämn metallisk bearbetningsstruktur. Kanterna på öppningarna och ytterkonturen är rent bearbetade. Vid de tre fästpunkterna syns de separata monteringsytorna tydligt.

Minsta tjocklek markerad direkt på bromsskivan

Bromsskivan är märkt med „MIN.TH. 3 mm“. Märkningen anger en minsta tjocklek på 3 mm och fungerar därmed som en slitagegräns som kan avläsas direkt på komponenten. När denna minsta tjocklek har uppnåtts ska bromsskivan bytas ut.

Original Royal Alloy reservdel

Som originaldel motsvarar bromsskivan den avsedda fordonsspecifika konstruktionen. Den är avsedd för montering på framaxeln på motsvarande Royal Alloy Sidecar-modeller. Royal Alloy artikelnummer är 0309050001-02-001.

Produktegenskaper

  • Original Royal Alloy bromsskiva för framaxeln
  • Utförande för Royal Alloy Sidecar-modeller
  • Wave-ytterkontur med många långsträckta öppningar
  • Tre fästpunkter
  • Tre stora utskärningar i den inre delen
  • Angiven minsta tjocklek: 3 mm
  • Royal Alloy artikelnummer: 0309050001-02-001

Passar till

  • Royal Alloy GP Sidecar
  • Royal Alloy TG Sidecar
  • Royal Alloy JPS Sidecar

Information om slitagekontroll

Bromsskivor är säkerhetsrelevanta slitdelar. Förutom den minsta tjockleken på 3 mm som anges på komponenten bör även bromsytans allmänna skick och eventuella synliga skador kontrolleras. Byte och montering ska utföras fackmässigt.

OEM-nummer (endast för jämförelsesyften)
Royal Alloy:
0309050001-02-001